Barkod Sistemi

No Comments

Barkod Sistemi

Barkod sistemi; 1940’larda ortaya çıkan ve günümüzde ticari alanda çok fazla kullanılan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Barkod üzerinde siyah çizgiler, beyaz bir zemin ve çeşitli kodlar bulunmaktadır. Barkod gücünü bu üç ögenin birleşiminden almakta ve bunlarla farklılık yaratmaktadır. Barkod üzerindeki numaralar o barkodun olduğu ürünün hangi ülkede üretildiğini, hangi sektör için üretildiğini ve bunlar gibi pek çok detayı içerisinde barındırmaktadır. Bunun farkına varan geliştiriciler de barkodu sahada etkin kullanmak için günümüze kadar pek çok yöntem kullanmışlardır ve bu sayede bugün sektörde barkod pek çok işimizi hafifleterek iş yükünü üzerimizden almaktadır. İşlemleri hızlandırması, personel ihtiyacı miktarını azaltması gibi pek çok etkenden dolayı gerek stok takibi gerekse satış işlemlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Barkod Sistemi Kullanmanın Önemi Nedir?

Barkod sistemi beşeri hatalardan arınarak teknolojinin bize doğruluk oranı daha yüksek veriler sunmasına olanak sağlamaktadır. Kişisel kullanımlarda yapılan pek çok hata barkod yazılımı kullanırken yapılmamaktadır. Bilgisayarlar insanların aksine hesaplamalarda çok daha hızlı ve gerçek veriler sunmaktadır.  Yurt dışında yapılan araştırmalar neticesinde bilgisayarların hata yapma oranının insanlara nazaran birkaç milyon kat daha az olduğunu tescillemiştir. Doğruluğun yanı sıra bu sistemler bize hız konusunda da büyük bir fayda sağlamaktadır. Bunlar kendi arasında ikiye ayrılırken ilk olarak istenilen bilgiyi etme hızı konusunda kişisel hesaplamalardan kat be kat hızlı olması bizleri bu anlamda memnun etmektedir. Bunun akabinde bize verilen dışında toplanan veriler dijital ortamlara daha doğru ve hızlı şekilde aktarılarak da bizleri hız anlamında pek çok rakibimizden daha ön sıralara sokmaktadır. Günümüzde büyük şirketler rekabet ortamında tutunabilmek adına süreç hızına büyük önem vermektedir ve bu hızı da teknolojinin nimetlerinden en doğru şekilde faydalanarak sağlamaktadırlar. Coca Cola, Apple, Xiaomi, H&M, Facebook ve benzeri dünya genelinde işlem gören pek çok firma bugün dağıtım ağlarını barkodun teknolojiye verdiği güçten yararlanarak sağlamaktadır. Bütün sevkiyat ve satış işlemlerinde kullanılan bu yazılımlar dağıtım ağının yönetimi şirketler açısından çok daha kolay bir hale getirmektedir.

Barkod Sisteminin Şirketlere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

En çok kullanıldığı süreç olan stok sayım işlemlerinde barkod sistemi bize bütün ürünlerimizin kontrolünü elimizde tutma gücü vermektedir. Şirketimizde ne kadar ürün olursa olsun bu sistem aracılığıyla kendi veritabanlarımızda tüm detayları saklayabilmekte ve bunları etkin bir şekilde süreç işleyişinde kullanabilmekteyiz. Bir ürünün ilk alımını yaptığımız andan itibaren ya da üretimini yaptığımız andan itibaren; sevkiyat, depolama, lokasyon değiştirme, kargolama, üreticiye ulaştırma gibi süreçlerin tamamında ürünün kontrolünü sağlayabilmekteyiz. Burada istemediğimiz bir durumla karşılaştığımızda pozisyon almak ya da ilerleyen zamanlarda ürüne teknik destek verme gibi durumlarla karşı karşıya kaldığımızda ürünün bize ait olup olmadığını yine sistemlerimiz aracılığıyla teşhis edebilmekteyiz. Ürünleri temin ettiğimizde sistemimize tanırlarken ürünlerin satış bilgilerini de kendi panelimize girmekteyiz. Bu ürünleri tekrar satmak istediğimizde bu işlem bize çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır.  Sadece barkod okuyucu kullanarak ürünlerin satışı sırasında bize gerekli hesaplamaları yapmaktadır. Hesaplamaları tamamen doğru bir şekilde gerçekleştirirken yine stok sayımını da kendisi üstlenmekte ve bize yeniden stok sayma zorluğu yaşatmamaktadır. Bu bize alışveriş sürecimizde büyük bir hız ve kolaylık artışı sağlamaktadır. Her şeyin dijital ortamlar üzerinden yapılıyor olması bize satış anlamındaki anlık değişiklikler için de büyük ir avantaj sağlamaktadır. Burada satış politikalarımız doğrultusunda yaptığımız indirimler, kampanyalar ya da ani fiyat değişimlerini sistemimize hızlı bir biçimde yansıtabilmekteyiz.

Barkod Sistemi Nerelerde Kullanılmaktadır?

Bugün çevremizdeki kurum ve kuruluşlara baktığımız zaman pek çok kuruluş barkod sistemi aktif şekilde kullanılmaktadır.  Hastaneler dahi bugün reçete işlemini T.C. Sağlık Bakanlığının desteğiyle barkod sistemleri üzerinden geçekleştirmektedir. Hastanelere gittiğimiz zaman muayene sonrası sekreterler bize bir barkod vermekte ve biz onla eczaneye gitmekteyiz. Eczane çalışan personel barkodu sistemine okutmakta ve bu sayede doktorun bize ne ilaç yazdığını sisteminde görebilmektedir. Bunun gibi pek çok alanda barkodun etkin kullanımı baş göstermeye başlamıştır. Kırtasiyelerde hızlı satış işlemlerinde, giyim mağazalarında stoklama işlemlerinde, otellerde demirbaş takibinde ve bunun gibi daha pek yerde barkod etkin olarak kullanılmaktadır.

Barkod Sistemi Fiyatları Ne kadar?

Fiyatları arasında çok büyük uçurumlar olmasa da barkod sistemi için sabit bir fiyat belirlenememektedir. Burada etkin olan düşünce bu yazılımın fiyatından ziyade içerisinde barındırdığı özellikler ve işimizde bize ne kadar fayda sağladığı olmaktadır. Sadece barkod okutan bir sistem günümüzde çağın çok gerisinde kalmış olarak görülebilmektedir. Barkod yazılımı alırken bu nedenle dikkat edilmesi gereken pek çok etken bulunmaktadır. Barkod sistemi raporlama yapıyor mu? İsteklerimize göre kişiselleştirilebiliyor mu? Uzaktan bağlanıp günlük raporları görebilme şansımız var mı? Yedekleme yapıyor mu? Kısayol tuşları tanımlanabiliyor mu? Gibi pek çok soruyu sorarak bize en uygun barkod  yazılımını seçebilir ve işlerimizde pek çok yönden faysa sağlayabiliriz. Çözüm ortağımız : https://www.narbarkod.com/

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Bültenimize abone olun!

İşaretlenmiş alanlar * zorunludur
 
No Comments
 

Leave a Comment